Ударно-хвильова терапія

Методика ударно-хвильової терапії

Ударно-хвильова терапія (УХТ) – це сучасний апаратний метод лікування, що успішно використовується в ортопедії, кардіології, урології, отоларингології, косметології. Метод базується на впливі регульованими звуковими ударними хвилями, які фокусуються в заданій ділянці організму і викликають точно направлену терапевтичну дію, не пошкоджуючи при тому навколишні тканини. В ортопедії ударно-хвильова терапія має найбільш широкий спектр показів. Вона дозволяє лікувати кісткові, хрящеві структури, м’язи, сухожилля.

Цей метод відносно новий. Історія УХТ вказує на те, що перші розробки вилися на початку 1950-х років,  а в медичну практику УХТ була впроваджена на початку 1980- х років.

За цей невеликий період часу метод УХТ зарекомендував себе, як один з найбільш ефективних способів лікування захворювань, що має переваги в порівнянні з іншими методами консервативної терапії, і часто дозволяє уникнути оперативного втручання.

Принцип лікувальної дії УХТ наступний:

Акустична ударна хвиля проникає вглиб м’яких тканин на 4-6 см, активує потужні процеси регенерації (оновлення). Покращується кровообіг, посилюється обмін речовин, розбиваються фіброзні ділянки і кісткові нарости.

На сьогоднішній день лікування з допомогою УХТ рахується одним із самих ефективних, при практично повній безпеці. Регенерація тканин і обезболювання при УХТ значно перевищує дію медикаментів. Пацієнти, яким раніше не допомагали навіть сильнодіючі медпрепарати, отримують полегшення вже після першої процедури. Крім того, з допомогою УХТ стало можливим безопераційне видалення кальцинатів, кісткових наростів, остеофітів.

Ударна хвиля має яскраво виражений обезболюючий ефект. Вже після першої процедури біль значно зменшується або зникає зовсім.

За рахунок особливої частоти, ударна хвиля впливає на нейрони, перериваючи передачу больових імпульсів. Одночасно з подразненням больових рецепторів виникає викид ендорфінів – хімічних з’єднань, що зменшують біль і впливають на емоційний стан.

Ударна хвиля має руйнівний вплив на щільну фіброзну тканину. Унікальність процедури в тому, що вона запускає сильні процеси регенерації, фіброзні ділянки не лише руйнуються, а замінюються новою, здоровою тканиною. Даний ефект широко використовується при лікування целюліту, рубців, фіброзу шкіри, м’язів, сухожиль, контрактури суглобів.

Крім того, ударна хвиля стимулює розпад і розчинення кальцинатів – солей кальцію, які відкладаються в м’яких тканинах у відповідь на травми і запалення. Також пом’якшуються і розчиняються остеофіти. В результаті процедури зменшуються хрящеві нарости при «кісточках» на ногах, повністю забирається п’яткова шпора, кальциноз, артроз суглобів.

Одним з важливих ефектів УХТ є ефект ангіогенезу – утворення і розростання нових капілярів. При цьому значно підвищується насичення тканин кровоносними судинами. В тканини починають поступати необхідні енергетичні речовини і кисень, виводяться токсини, відновлюється обмін речовин. Покращення кровообігу також допомагає перемогти целюліт, покращує стан шкіри.

Відновлення обміну речовин прискорює швидку регенерацію тканин, сприяє загоєнню мікротравм, зменшенню застійних явищ, набряків. Даний ефект використовується при лікуванні остеохондрозу, кил хребта, п’яткової шпори, хвороб суглобів.

Ударна хвиля швидко і ефективно забирає м’язові спазми. При цьому м’язи розслаблюються, зникає болючість, відновлюється рухливість суглобів, хребта. Зникає деструктивне м’язове навантаження, через яке можуть зміщуватися або скручуватися кістки, суглоби, хребет (напр. при сколіозі). Відомо, що спазмовані м’язи стискають судини і порушують кровообіг. Тому надто напружені м’язи спини є однією з причин виникнення остеохондрозу. Зменшення спазмів допомагає відновити кровообіг пошкодженої ділянки і відновити нормальний обмін речовин.

Ударна хвиля ефективно зменшує запальні процеси і активує процеси регенерації та відновлення тканин. Запалення зменшується, перш з все, за рахунок збільшення кількості цитокінів – молекул, які забезпечують мобілізацію організму у відповідь на патологічний вплив. Крім того, покращуючи кровонаповнення тканин, ударна хвиля покращує притік поживних і будівельних речовин, прискорює виведення токсинів, а також стимулює синтез колагену. Все це допомає відновити нормальну життєдіяльність клітин, а також сприяє регенерації різних тканин. Ударна хвиля використовується при травмах м’язів, зв’язок, прискорює загоєння ран, зростання повільно консолідуючих переломів.

Протипоказання:

-                    Вагітність

-                    Наявність у пацієнта штучного водія серцевого ритму

-                    Онкологічні новоутвори в зоні дії

-                    Порушення згортання крові

-                    Підвищення ламкості судинної стінки

-                    Інфекційне запалення в зоні дії

-                    Зони росту кісток (довгі трубчасті кістки) у дітей до 18 років

Процедура ударно-хвильової терапії

Процедура УХТ в МЦ «Легкий рух» проводиться в амбулаторних умовах.

Курс лікування складає в середньому 3-7 сеансів, в залежності від важкості патології, тривалості захворювання і гостроти процесу. Тривалість одного сеансу залежить від захворювання і передбачає строго визначені характеристики (кількість ударів, сила, частота). Перерва між процедурами визначається індивідуально залежно від реакції організму пацієнта ( в середньому 5-6 днів).

Треба відмітити, що динаміка больового синдрому після УХТ має характерну особливість. Біль в зоні патології суттєво зменшується (на 10-20%) відразу після першого сеансу, і поступово зменшується протягом 5-6 годин після процедури.

Однак у деяких пацієнтів болі можуть з’являтися знову і утримуватися протягом 2-3 днів. В подальшому больовий синдром зменшується і, як правило, повністю зникає протягом наступних 7-14 днів після завершення курсу лікування.

УХТ можна проводити як самостійно, так і в комбінації з медикаментозним лікуванням та фізіотерапією.

УХТ не викликає ускладнень і побічних реакцій. По статистиці у 87-93% пацієнтів спостерігається стійкий позитивний результат, що підтверджується рентгенологічною та клінічною картиною.